Mieszkanie bez własnego wkładu w ramach Nowego Ładu

 

Jednym z głównych założeń ogłoszonego przez rząd programu społeczno-gospodarczego Nowy Ład jest możliwość sfinansowania zakupu mieszkania bez wymaganego obecnie we wszystkich bankach wkładu własnego. W praktyce oznacza to, że banki będą mogły finansować do 100% wartości nieruchomości.     

 

A jak to odnosi się do obowiązującej Rekomendacji S Komisji Nadzoru Finansowego ?            Otóż Nowy Ład zakłada, że Państwo dofinansuje wkład własny dla młodych osób co ma zwiększyć dostęp do kredytów mieszkaniowych i tym samym ułatwić zakup mieszkań. Państwo za pośrednictwem banku BGK będzie gwarantować wkład własny nawet do kwoty 100.000 zł przez okres minimum 15 lat albo dofinansowanie do 160.000 zł.dla osób korzystających z mieszkalnictwa społecznego oraz rodzin wielodzietnych.

 

Dzięki gwarancji Państwa, banki pożyczą kredytobiorcom kwotę brakującą na wkład własny

a więc de facto będą mogły sfinansować nawet pełną cenę mieszkania.                                    W przypadku wspomnianego dofinansowania osób korzystających z mieszkalnictwa społecznego oraz rodzin wielodzietnych, wysokość dopłaty będzie uzależniona od liczby dzieci w rodzinie i wyniesie:

- 20.000 zł w przypadku dwójki dzieci

- 60.000 zł. w przypadku trójki dzieci

- 20.000 zł za każde kolejne dziecko w rodzinie.

 

Program "Mieszkanie bez własnego wkładu" dostępny jest dla singli, par, małżeństw bez dzieci oraz osób posiadających potomstwo. Wbrew pierwotnym zapowiedziom polityków, ustawa nie przewiduje żadnych ograniczeń wiekowych dla jego beneficjentów ale z gwarantowanego kredytu będą mogły skorzystać wyłącznie osoby posiadające zdolność kredytową i spełniające pozostałe warunki dotyczące m.in. braku posiadania innej nieruchomości na własność.

 

I jeszcze jedna niezwykle ważna uwaga. Wkład własny będzie jedynie gwarantowany przez BGK co oznacza że trzeba go będzie spłacić tak jak pozostałą część kredytu ale zaciągając go , nie będzie musiał się martwić o zebranie gotówki na wymagany kapitał własny.

 

Opracowanie tekstu : Biuro Kredytowe <<Partner>>

    Mieszkanie bez wkładu własnego

  w ramach Nowego Ładu